Češky se neztratily

Slovanský bazar ve Vitěbsku 2016, Bělorusko

Národ sobě, tak by se dalo nazvat naše působení na světovém Slovanském festivalu, který se po 25 konal v Bělorusku, městě Vitebsk. Letošního ročníku se účastnilo 47 zemí se 2.850 umělci. 29  reprezentantů Česka se vydaly na své náklady, hájit naše barvy v kultuře, bez pochopení a podpory naší státní správy ( min. zahraničí a kultury ), jen se zdravicí našeho prezidenta Miloše Zemana, která byla čtena 15.7.2016 na Dni kultury Česka, který se konal v zaplněném sále Filharmonie od 19 hodin. Před samotným koncertem byla projekcí představena naše republika.

Den České kultury zahájil houslista Michael Hejč ( skladba Vltava ), následovaly 3 lidové písně cimbálové kapely Lália se sólistkou Danielou Magálovou a jejími muzikanty ( Martin Čech, Michal Grombiřík, Pavel Osička, Tomáš Koláček a Václav Matulík ). Následovala Michaela Nosková, Eliška Ochmanová, Zuzka Nová, Olga Lounová, Jarek Šimek, Michaela Gemrotová s duetem s Olgou Gorničar ( BY), Nela Žáková, David Deyl, Helenka Hamplová a Hana Pekhartová. Celý večer v jazyce ruském, moderoval Vlasta Vébr. Nakonec všichni účinkující zazpívaly : Ta naše písnička Česká,….Diváci nás odměnili potleskem ve stoje.

Hned po 90 minutovém našem programu jsme se přesunuly do krásného amfiteátru, kde bylo od 22 hodin vystoupení souboru Alexandrovců, s nimiž si i 2 písně zazpívala naše Míša Nosková. Cimbálová kapela Lália měla i 30 minutový blok odpoledne na podiu lidové hudby u amfiteátru.

V dětské kategorii soutěžila Nela Žáková z Frýdku-Místku a mezi 21 mladými zpěváky si vyzpívala 3 místo. V dospělé kategorii nás reprezentovala Michaela Gemrotová , která dostala cenu prezidenta Lukašenka.

16.7.2016 účastníci Dne kultury Česka odletěli domu a my pokračovaly v kulturním maratonu. Od 16 hodin se v kině Vitebsk promítala pohádka režiséra Zdeňka Trošky – Čertova nevěsta, jejíž obsah byl v ruštině přečten zpěvačkou z Běloruska Olgou Gorničar a před samotným promítání ještě diváky písní pozdravila Michaela Gemrotová, pak i společným duetem s Olgou Gorničar.

Běloruské velvyslanectví v Česku, všem vydaly na počkání bezplatně víza a letecká společnost Belavia pak bezplatně přepravila cimbál a basu, cimbálového souboru Lália. 5 letenka pro účastníky pak zakoupil pan Radovan Panáček ( RP- Security). Velký dík jak těmto partnerům, tak všem účinkujícím, kteří výborně reprezentovaly naši zemi.

Celou naši akci v Bělorusku, připravil Josef Čermák, jednatel společnosti Nari models , spol. s r.o.                    ( www.narimodels.cz) a ( www.diamonds-voice.cz )

Ačkoliv jsem s Michaelou Gemrotovou osobně dne 12.července navštívili náš zastupitelský úřad v Minksu, kdy jsem pozvali pana Kopeckého na náš Den kultury, jaké překvapení – nepřijel. Po návratu domu na mě čekal dopis z ministerstva kultury ČR – grant nebyl schválen. Opravdu, kultura se s kavárnou, nedá dělat.

Prezident republiky - ruskyPrezident republiky - českyZuzaúčastníci u Leninapohádka jedeNoskováa OchmanováLália a Daniela se souboremjá s partou u Leninaholky v kině 1Gorničar + Míša v kiněŽákovi v amfiteatru s vlajkouzpívající finalistézahájení finalsitůzahájení dětízahájení - amfivítězné duo v PrazeVItebsk večerVitebsk o půl nociulička pro finalisty - losováníSpiridovič se mnouspeciální cena od prezidentapřdávání ceny Míšeprezident předává vyznamenánípphled na komerční dům a palác sportuporotci dětské soutěže - SamantaPjotr Jelfimov a finalistéPjotr + já a Tatjanapíseň festivalu -. finalistéNela s tanečním doprovodemNela s dětmiNela přbírá cenu od Nikoly ManolovaNela odchází s 3 cenounástup finalsitůnástup finalistů v amfitmnoho lidí na scéně zahájení festMíša zkouší v MinksuMíša u plakátuMíša u áleje slávyMíša s účesem EvitaMíša s pohárem v MInskuMíša s konkurzanty na scéněMíša políbenáMíša na podiuministr kultury v orchestru Minskmin kultury předává Míše diplom prezidentamimča zpívají a tancujíMaryla Rodowicz se souboremLukašenko na scéněkluci na podiuJelfimov a zpívající moderátořijá s Míšou u kostela Minskjá s Jelfimovcijá s Džemalemholky v kině 1holky na podiu jedouFinberg dirigujeFinberg a moderátorka Spiridovičfinalisté zpívajífinalisté v aleji slávydětská soutěž - vyhlašování s porotciDenis v hoteluDenis a jáDavid a Samanta v amfČešky se neztratilyceremoniál zahájení amfiteatr - vyhlašováníboční pohled do amfiteatruanfi-zahájeníamfitear z boku18 je semifinálové naše číslo3 místo - GE2 finále a Míša
Chci být zastupován
Spolupráce se zpěváky a s kapelami

Zastupujeme i další hvězdy českého showbussinesu, mezi naše klienty patří producent Jarek Šimek, kapela Pozdní sběr nebo zpěvačku Michaelu Noskovou.